Aj deti by sa mali naučiť, čo s peniazmi – kedy je na to vhodný vek?
Peniaze síce nie sú všetko, pre pohodlný a vôbec akýkoľvek život ich však potrebujeme. Mali by ste si dať preto dobrý pozor na to, aby boli vaše deti finančne gramotné vo veku, kedy to už potrebujú. Čo to vlastne znamená?
![Aj deti by sa mali naučiť, čo s peniazmi – kedy je na to vhodný vek?](https://www.nasnazor.sk/wp-content/uploads/Aj-deti-by-sa-mali-naucit-co-s-peniazmi-–-kedy-je-na-to-vhodny-vek.jpg)
Keď mu začnú povinnosti
Samozrejme, každé dieťa je rôzne a rôzny je aj jeho vývin. Vo všeobecnosti sa odporúča s vreckovým začať vo veku cca 6 rokov. V tomto veku síce ešte dieťa netuší, načo sú peniaze, ale už chápe čas a s ním sa spájajúce povinnosti. A práve tieto povinnosti, väčšinou len školské, a rozdelenie týždňa na jeho pracovnú časť a víkend, sú základnou podmienkou na to, že dieťa pochopí podstatu používania peňazí. Ak si teda vaše dieťa splní všetky povinnosti, môžete ho raz týždenne odmeniť vreckovým v menšej sume – naučí sa tak premýšľať, ako a či peniaze použiť. Dôležité je aj vysvetliť mu, že nemusí všetky peniaze minúť hneď.
Naučte dieťa sporiť
Dieťa vďaka prvému vreckovému môže veľmi jednoducho pochopiť aj princíp šetrenia – ak si k malej sume, ktorú dostane, odloží na ďalší týždeň ďalšiu, bude väčšia a bude si za ňu môcť kúpiť veci, ktoré práve teraz nemôže. Ak nastane situácia, že sa dieťa zle rozhodne, alebo nesplní si nejakú povinnosť, nebojte sa časť jeho úspor vziať späť. Naučí sa tak, že chybné rozhodnutie môže viesť v živote k finančnej strate a nebude z toho v budúcnosti zbytočne prekvapené. Výška vreckového by mala rásť priamoúmerne s vekom. V prvom rade by sa však mala odvíjať od vašich finančných možností.
Zahrajte si Monopoly
Dôležité je aj s deťmi o peniazoch hovoriť. Môžete na to ísť už v prípade malého prváčika jednoduchými príkladmi, slovami a prirovnaniami, ktorým vo svojom veku porozumie. Výbornou pomôckou je v tomto prípade napríklad aj spoločenská hra Monopoly. Dieťa by malo pochopiť aj princíp fungovania a vytvárania domáceho rozpočtu a predovšetkým to, že množstvo peňazí nie je nikdy neobmedzené. Staršie deti už môžete viesť k tomu, že pri nakladaní s peniazmi je dobré aj rozumne investovať a vytvoriť si nejakú finančnú rezervu. Pomôže mu to tak v budúcnosti vyhnúť sa prežívaniu od výplaty k výplate, prípadne tvoreniu nezmyselných dlhov.