Skvelá novinka na trhu z bioplastu
Plastové obaly sú stále obľúbené gastro vybavenie viacerých prevádzok, pretože poskytujú niekoľko výhod týkajúcich sa ľahkosti, odolnosti a tiež dlhej životnosti. Plasty však nie sú dlhodobo udržateľné a hromadia sa v životnom prostredí. Možným riešením ekologického problému je nahradenie tradičných plastov bioplastmi.
Jednoducho dostupné a výhodné
Za posledné roky sa do popredia v gastro priemysle dostali eko obaly, ekologické čistiace prostriedky typu ECOLAB a tiež ekologický pergamenový papier. Spotrebitelia stále častejšie preferujú donášky jedla v udržateľných obaloch, namiesto v klasických plastových, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné. Rastúci trend je v poslednej dobe podporovaný vývojom nových technológií, vďaka ktorým sú eko materiály dostupné viac ako kedykoľvek predtým. Novinkou na trhu sú bioplasty, ktorých používanie má obrovskú výhodu z hľadiska udržateľnosti. Mnohé pochádzajú z poľnohospodárskych a obnoviteľných zdrojov. Bežné plasty vznikajú na báze ropy a ich rozpad si vyžaduje storočia. Ak sa spália, výrazne prispievajú k zvýšeniu oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére, jedného z najsilnejších skleníkových plynov. Na rozdiel od klasických plastov, bioplasty predstavujú ekologické výhody, ktoré môžu pomôcť znížiť znečistenie prírodných ekosystémov a zmenšiť energetickú stopu vašej prevádzky. V súčasnosti sú na trhu viaceré typy bioplastov so špecifickými možnosťami konca svojej životnosti. Niektoré sa dajú kompostovať, iné sa musia recyklovať. Existujú dokonca aj biologicky odbúrateľné.
Silný hráč na trhu
Najznámejšie bioplasty sú získané na báze kukuričného škrobu, celulózy, bielkovín (pšeničný lepok, kazeín a mlieko). Spomedzi nich vyniká organický polyetylén, ktorý je vyrobený fermentáciou surových poľnohospodárskych materiálov, ako je cukrová trstina a kukurica. Je známy pod menom PLA a používa sa na na širokú škálu výrobkov, vrátane plastových fólií, fliaš, lekárskych zariadení a zmršťovacích fólií, dokonca aj na špecializované aplikácie v 3D tlači. Skratka PLA pochádza z kyseliny polymliečnej. Ide o 100% prírodný bioplast, biologicky odbúrateľný a môžete ho aj kompostovať. Je to jeden z prvých obnoviteľných polymérov, ktorý konkuruje tým tradičným z hľadiska výkonu a vplyvu na životné prostredie. PLA má priehľadný a lesklý vzhľad podobný sklu, je odolný voči tukom a mnohým organickým zlúčeninám a rozpúšťadlám a má prechodné bariérové vlastnosti ako polystyrén. PLA môže preto v mnohých ohľadoch nahradiť obalové materiály na báze fosílnych palív. Dôležité je najmä to, že PLA je bezpečné používať s potravinami, a najčastejšie sa vyskytuje práve v gastro sektore (sáčky, poháriky, rukavice, obaly, čajové vrecúška atď.). O jeho absolútnej bezpečnosti hovorí aj fakt, že sa používa na lekárske implantáty určené na absorpciu v tele. Trvá to zhruba 6 mesiacov až dva roky, kým sa PLA vstrebe do organizmu. Keď sa degraduje, zmení sa na kyselinu mliečnu, ktorá je pre ľudské telo netoxická. Niekedy sa môžete stretnúť aj s názvom CPLA. Ide o kryštalizovanú forma PLA, ktorá je silnejšia a odoláva vyšším teplotám.
PLA v gastro priemysle
PLA je pre svoje skvelé vlastnosti veľmi obľúbenou novinkou, ktorú si zamilovali už viaceré gastro prevádzky. Na prvý pohľad si vôbec nevšimnete, že ide o neplastový materiál. Napríklad PLA poháriky sú dokonale priehľadné, majú vysoký lesk a sú odolné až do 40 stupňov Celzia. Nie je to však len priehľadnosť, čo tento výrobok robí zaujímavým. Predovšetkým je to jeho materiál, ktorý je šetrný voči prírode. Pohárik z PLA môžete použiť takmer kdekoľvek, od domácností, cez bistrá, kaviarne, reštaurácie, fast foody, cukrárne až po festivaly a akcie s cateringom. Iným príkladom z gastrobiznisu sú príbory a lyžice bez obsahu ropy, z CPLA. Sú odolné až do teploty 70°C. Nesmú byť však použité na ohrev v mikrovlnnej rúre. Z CPLA sa vyrábajú aj viečka na nápoje, ktoré chránia pred ich vychladnutím. Ich odolnosť stúpa až k 80 °C. Chrániť seba aj jedlo je v gastro-sektore dôležité, preto medzi novinkami na trhu z bioplastu nájdete dokonca aj jednorázové rukavice na báze rastlinných škrobov. Ich materiál zachováva vaše ruky v hygienickom prostredí a jedlu nehrozí poškodenie či znečistenie. Vysokú tepelnú odolnosť majú aj taniere z bioplastu. Môžete ich použiť pri teplote do 85 °C. V budúcnosti by bioplasty mohli nahradiť akýkoľvek jednorazový predmet vyrobený z plastu, ako sú napríklad aj slamky.
Komerčný článok