Staviate plot na pozemku bez elektriny? Pomôže elektrocentrála
Stavať plot na pozemku bez elektrickej prípojky je komplikované – skôr či neskôr budete potrebovať elektrinu, napr. na pohon miešačky. Ideálnym riešením je elektrocentrála. Prečítajte si, s čím všetkým vám pomôže a ako si vybrať tú správnu na stavebné práce.
Pomôže požičovňa stavebných strojov
Pri voľbe typu plotu máte veľa možností. Najnáročnejšie sú murované ploty, ktoré sa skladajú z rôznych druhov betónových tvárnic. Na výber máte množstvo farebných i veľkostných variantov, ktoré môžete kombinovať, aby ste dosiahli estetický vzhľad. Murovaný plot však potrebuje betónový základový pás a tým pádom aj väčšie množstvo výkopových prác i betónu.
Podobne sú na tom drevené alebo kovové ploty s tzv. vyvýšeným základom. Jeho spodnú časť takisto tvoria tvárnice, kovová alebo drevená vrchná časť s nimi vytvára príjemný kontrast.
Jednoduchšie sú ploty z prefabrikovaných betónových dielcov. Tie sa takisto vyrábajú v rôznych variantoch a mnohé z nich nepôsobia tak nevzhľadne ako kedysi. Vybetónovať budete musieť v tomto prípade iba pätky pre stĺpiky. Dielce sa ukladajú na seba medzi ne.
Najjednoduchšou alternatívou sú pletivové ploty. Medzi jednotlivými stĺpikmi natiahnete nosný drôt, na ktorý potom prichytíte pletivo. Ani v tomto prípade sa nevyhnete betónovaniu stĺpikov. Všetky, na ktorých je prichytený nosný drôt – tj. krajné, rohové a niektoré priebežné, musíte navyše doplniť o podperu v smere vedenia drôtu. V opačnom prípade by sa pri našponovaní drôtu mohli ohnúť.
S plotmi je spojené aj množstvo výkopových prác. Tie zvládnete väčšinou aj ručne, pri príliš dlhom plote a robustných základoch vám to však môže zabrať desiatky hodín. Niekedy je výhodnejšie použiť minibager, ktorý to zvládne za pár hodín. Prenajme vám ho požičovňa stavebných strojov.
K minibagrom môžete pripojiť aj množstvo príslušenstva. Svahovacie lopaty vám pomôžu zarovnať terén, pri plotoch je však zaujímavý napr. aj zemný vrták. Pomocou neho vyvŕtate otvory na základy stĺpikov nielen rýchlo, ale aj presne.
Elektrinu vám zabezpečí elektrocentrála na prenájom
Potrebe elektriny sa pri stavbe plota vo väčšine prípadov nevyhnete. Čaká vás betónovanie, na ktoré budete potrebovať miešačku a v prípade pletivových plotov možno aj úprava samotných stĺpikov, vrátane zvárania či rezania.
Elektrická prípojka však nie je samozrejmosťou na každom pozemku. Počítajte s tým, že na jej vybavenie budete čakať aj 3 či 4 mesiace. Súčasťou procesu je totiž vypracovanie projektovej dokumentácie, revízií, a tiež administratívne úkony. To neplatí iba pre miesta bez prípojky, ale aj pre staršie domy či objekty, kde je elektrina odpojená. V ich prípade totiž budete musieť prípojku zrekonštruovať podľa aktuálne platných predpisov. Okrem uvedenej čakacej doby si pripravte aj peniaze, rádovo vyššie stovky eur.
Ak budete elektrinu na pozemku potrebovať iba počas stavby plota alebo niekoľkokrát do roka, lepším riešením pre vás môže byť elektrocentrála na prenájom. Tú vám zabezpečí už spomínaná požičovňa stavebných strojov.
Elektrocentrála na stavenisko: aké by mala mať parametre?
V praxi sa stretnete s viacerými typmi elektrocentrál. Tzv. kufríková je kompaktná, ľahká a odhlučnená. Je však určená skôr na kempovanie, na napájanie náradia a strojov má nízky výkon. Opakom je stacionárna elektrocentrála – tieto typy sú zase zbytočne výkonovo predimenzované, majú veľké rozmery i hmotnosť.
Na stavenisko sú ideálne tzv. rámové elektrocentrály. Ako už názov napovedá, sú umiestnené v robustnom ráme, vďaka ktorému znesú aj hrubšie zaobchádzanie. Dajte si pozor, či stroje, ktoré chcete napájať (miešačka, zvaračka, píla atď.) nepotrebujú trojfázové 400 V napätie. Niektoré elektrocentrály vyrábajú iba bežných 230 V.
Potrebný výkon elektrocentrály odhadnete tak, že spočítate príkony všetkých zariadení, ktoré budete chcieť súčasne napájať. K výslednému číslu by ste mali ešte pripočítať 50 – 100 % rezervu. Elektromotory majú totiž vysoké rozbehové prúdy, ktoré musí elektrocentrála zvládnuť.
Komerčný článok